Kredyty mieszkaniowe, hipoteczne

Szukaj:


Ukryte haczyki kredytów hipotecznych

Kredyt hipoteczny stanowi rodzaj produktu finansowego oferowanego przez niemal wszystkie banki na całym świecie. Już od dłuższego czasu również w Polsce banki wręcz prześcigają się oferowaniu klientom korzystnych warunków tego typu kredytów, na niezwykle dogodnych, przystępnych i łatwych do spłaty ratach. Nie ma w tym nic dziwnego, wszak warunki kredytów hipotecznych zakładają z reguły niskie oprocentowania oraz długi okres kredytowania. Czy jednak w rzeczywistości spłata kredytu hipotecznego będzie tak łatwa i przyjemna, jak zapewniają nas o tym bankowe ulotki reklamowe?

Większości z nas spłata kredytu kojarzy się z reguły z kolejnym, uciążliwym do spłaty, zobowiązaniem finansowym. Reguła ta wydaje się jednak nie dotyczyć kredytów hipotecznych, Wpływ na taki obrót sporawy ma bowiem niski oprocentowanie tego typu produktu finansowego, zwłaszcza w przypadku, kiedy to jest ono denominowane do danej waluty obcej, najczęściej – w przypadku Polski – franków szwajcarskich. Kolejnym atutem kredytów hipotecznych jest długość okresu kredytowania, wiążący się jednocześnie ze znacznym obniżeniem wysokości raty miesięcznej, a tym samym, odciążeniem budżetu domowego.

Niemniej jednak warto zauważyć, iż kredyt hipoteczny również posiadać może swoje, mówiąc nieco żartobliwie, „ciemne strony”. Po pierwsze bowiem wydłużony koszt okresy kredytowania powodować może jednocześnie wzrost całkowitego kosztu kredytu.

W drugiej kolejności niezwykle ważne jest ustalenie rzeczywistego, całkowitego kosztu zaciąganego przez nas kredytu. Na ostateczną sumę ma wszakże między innymi łączna suma kosztów związanych z dodatkowymi opłatami, kosztami wynikającymi bezpośrednio z zwarcia transakcji udzielenia kredytu, oraz kosztami związanymi z ustanowienia zabezpieczenia spłaty kredytu. Kolejne, dodatkowe koszty mogą wynikać więc na przykład z ubezpieczenia kredytu do czasu ustanowienia hipoteki czy też kosztem założenia księgi wieczystej.

W przypadku wspomnianych już kredytów nominowanych w walutach pod uwagę należy wziąć koszt ewentualnego przewalutowania kredytu, gdyż takie zobowiązanie finansowe związane jest również bezpośrednio z tak zwanym ryzykiem kursowym. Mówiąc wprost, w przypadku, kiedy to polski złoty zaczyna tracić na wartości względem waluty, w której rozliczany jest kredyt, zadłużenie kredytu rośnie odpowiednio do stosunku zmiany kursu waluty, a zatem wzrostowi ulega również suma comiesięcznych rat zaciągniętego zobowiązania finansowego. Naturalnie rozwiązaniem powyższego problemu może okazać się odpowiednio wczesne przewalutowanie kredytu.

Kredyt hipoteczny to produkt finansowy zaliczany do grupy niezwykle przyjaznych kredytobiorcy, produktów proponowanych naturalnie przez różnego rodzaju banki. Zanim jednak zdecydujemy się na zaciągnięcie tego typu zobowiązania warto w pierwszej kolejności dokładnie wyliczyć rzeczywisty koszt kredytu oraz skrupulatnie przeczytać każdy punkt zawieranej umowy.

VN:F [1.8.1_1037]
Ocena: 0.0/10 (0 głosy)

Dodaj opinię:Promocyjna marża kredytu hipotecznego w Nordea! 0,95% w PLN
video komentarz
Inteligo

Poradnik kredytowy

Partnerzy

Na forum kredytów mieszkaniowych i hipotecznych

Najtańszy kredyt mieszkaniowyNajtańszy kredyt mieszkaniowy
Dowiedz się jak obniżyć ratę kredytu mieszkaniowego oraz jak spłacić kredyt przed terminem wykorzystując system opracowany przez analityka bankowego...


Partnerzy Portalu Finansowego e-Banki